Автор Тема: Релігія древніх кельтів.  (Прочитано 6228 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Релігія древніх кельтів.
« : Травень 29, 2011, 03:53:18 pm »
Релігія завжди займала і займає провідне місце в суспільному житті будь-якої нації, раси, племен, народів. Аналізуючи історичні факти з історії древніх  племен, цивілізації до сучасності, ми бачимо, що релігійність завжди була притаманна тому чи іншому суспільству. Релігія кельтів дуже цікава, подібна десь своїм мисленням до християнства, незважаючи на деякі елементи язичницького характеру. Релігія кельтів вся складається з т. зв. Тріад по відношенню до Бога та всього того, що існує.
Основи:
А)Існують три первинні єдності: єдиний Бог, єдина Істина і  Свобода.
Б)Три речі виникають з трьох первинних єдностей: всяке  Життя, всяке Благо, всяка  Могутність.
В)Бог  троїчний : Він складає більшу частину Життя, більшу частину Знання і більшу частину Могутності, і не може в ньому бути більше чи менше цієї чи іншої частини  кожної речі.
Г)Три Божих величі: досконале Життя, досконале  Знання і досконала Могутність.
Ґ)Є три речі, які панують над усім: вища  Могутність, вищий Розум і  вища Любов Бога. І ці три речі, а радше гарантії Бог виконує і немає нічого, що могло б бути досконалішим, істиннішим чи кращим за ці три атрибути.
Д) Бог не може не бути: тим, у чому має полягати вчинене Благо, тим, що має бажати вчинене Благо, і що повинно виконати вчинене Благо.
Е) Бог не може не зробити: найкорисніше, найнеобхідніше, найпрекрасніше для кожної речі.
Є)Три головні цілі діяльності Божества, як творця всякої речі: зменшити зло, посилити добро, зробити явним таке  розрізнення, щоб дати можливість дізнатися проте, що має бути і чому не слід бути.
Ж)Три Божих необхідності: бути нескінченним у самому собі, бути кінцевим по відношенню до кінцевого, бути в злагоді зі всяким виглядом.

Кельти також роздумували над тим, як можна управляти варварами(але тут треба розуміти не дифініцію самого слова, а тих, які не вірували по їхньому віруванню)? Ніяк! Чоловіча сила може викликати опір, мудрість - нерозуміння, любов взагалі не годиться для управління стародавніми народами. А ось Бог, як  носій нескінченної могутності, розуму і любові, будучи до того ж невідемим об'єктом багатьох поколінь, для цієї мети дуже підходить. Адже, вірити може кожний . Будь-яке благо - від Бога, як же не поклонятися хоча б за це? Однак не можна вимагати від Бога чогось надприродного, бо Він недасть, але Бог може помогти добитися цього, шляхом - зменшення зла, посилення добра і прозріння, але знову-таки не у всіх, а лише у друїдів. Складність формулювань до того ж залишала за друїдами можливість словесних дебатів для доказу правоти і підтримки віри.

Інші тріади так само тісно пов'язані з Богом, що говорить про глибоке проникнення релігії в інші сфери життя. Нижче наведена частина тріад «Про істот взагалі».
-Три речі Бог дав кожній істоті: повноту  власної природи, повне виявлення індивідуальності і  самобутність  Авен (Его). У цьому полягає дійсне і повне визначення особистості кожної істоти.
-Три кола буття: коло порожнечі (Cylch y Ceugant), де крім Бога немає нічого  живого  і ніхто, крім Бога, не може його пройти; коло перевтілення (Абред), де будь-яка одухотворена істота народжується у смерті, і людина проходить його; коло блаженства (Гвінфід), де будь-яка одухотворена істота народжена у  житті, і людина пройде його у небі.
-Три необхідні фази будь-якого існування по відношенню до життя: початок в Аннвфн (Annwfn - безодня), перевтілення в Абреде і повнота в небі чи колі Гвінфід і  без цих трьох фаз немає життя - окрім як у Бога.
Ось ще один важливий момент вчення: Бог дає життя, наділяє тіло душею (індивідуальністю, самобутністю) і після смерті тіла бере  назад. Про це ж пише Цезар в «Галльськой войне». Друїди доводять, що душі не гинуть і після смерті вони переходять з одного тіла в інше - вони думають, що цей погляд пробуджує в людях сміливість, змушуючи їх зневажати страх смерті. Це було просто необхідно для кочових войовничих племен.
-Три сили буття: не мати можливості бути іншим, не бути  іншим, і не бути кращим. У цьому полягає досконалість кожної справи. Так, фраза туманна, але основна думка мені здається такою: будь тим, ким вже являєшся і не думай про краще - і будеш досконалий.
Після життя людина потрапляє на круг перевтілення, відповідно є тріади про перебування людини на колі Абред. Ось деякі з них:
-Три речі з кожним днем посилюються внаслідок зростаючого до них прагнення: Знання, Любов, Справедливість.
-Три речі постійно зменшуються: Морок, Помилка, Смерть.
І, нарешті, дві тріади про перебування людини на колі Гвінфід.
-Три головні переваги кола Гвінфід: Відсутність зла, відсутність потреби, відсутність смерті.
-Три повноти щастя в Гвінфіде: участь у всякій якості з особливою досконалістю; володіння всякої геніальністю з геніальністю виключною; володіння  разом з  любов'ю одиничною(его) і любов'ю до Бога. І в цьому полягає повнота неба Гвінфід.
Так ось навіщо ці два кола: там кожний знайде все те, що не отримав від життя. Будучи досконалим, людина віддає душу в коло Абред. Там до нього самі собою приходять в повній мірі знання, любов і справедливість.
А в колі Гвінфід зникають зло, потреба і смерть. Раз зникають, значить, вони були. Все, про що прямо говориться в тріадах, так це про те, що була смерть - інакше на ці два кола не потрапити. Але виходить, що було і зло, і нужда. Таке відчуття, що Абред і Гвінфід - виправдання релігії, чому ж треба вірити. Як було показано, тріади «Про Бога» вказують лише на Його існування, і що всі йому зобов'язані своїм сьогоденням і майбутнім. Так ось, коло Гвінфінд наділяє людину особливим досконалістю, виключної геніальністі і любов'ю до Бога.
Практично кожне стан широко практикувало велика кількість всіляких обрядів, причому ці обряди явно виходили за рамки суто практичних землеробських чи інших дій. Це скоріше було щось більш загальне, і, ймовірно, кельти сприймали це не інакше як підтримка світопорядку. Саме це - той ключовий пункт, який принципово виділяє кельтське сакральне світогляд з інших подібних концепцій, надає йому таке суспільне значення і визначає багато характерних особливостей кельтської міфології. У цілому можна сказати, що ця особливість світосприйняття кельтів виявлялася не тільки в магії і обрядових діях.
Кельти гостро відчували зв'язок цивілізації з природою практично у всіх сферах своєї діяльності, бо в них переважає друїстичне мислення. Одна з ключових ірландських саг «Руйнування будинку Та Дерга» дає докладний опис трагічного результату порушення всіх «гейсів» - сакральних заборон, і порушення їх саме королем вважалося найбільш важким,  королем Конайре. Обряди кельтів дещо жорстокі, але проаналізувавши тогочасне мислення тих часів, то ми можемо сказати, що були племена більш жорстокіші.
Деякі обряди:
Свято бика (Tarbfeis), полягав у тому, що спеціально відведений людина куштував крові і м'яса ритуального бика, занурювався в пророчий сон і в ньому бачив майбутнього короля.
 Інший ритуал - обряд коня - протікав за схожою схемою.
У деяких областях кельтського світу іноді зустрічається особливий культ відрізаних голів. За стародавніми уявленнями голова символізувала всю людину, і, ймовірно, на основі цих уявлень виник жорстокий культ голів; воїн привозив додому на шиї свого коня відрізану голову переможеного ворога, як військовий трофей, і прибивав її до стіни свого будинку. Голови знатних осіб навіть бальзамировались, а потім показувалися гостям, як відчутне доказ хоробрості господаря.
Величезне значення мав культ п'яти священних древ світу, безпосередньо співвідноситься зі своїми культурними аналогами - центральними стовпами Bruiden (п'яти бенкетних зал). Зали Bruiden - найбільш явне обрядове втілення ідеї світопорядку, зі світовим древом в центрі і горизонтальною проекцією навколо нього. Найбільше число королівських гейсів було пов'язано саме з Bruiden.
Центральний свято кельтів - Самайн-полягав у щорічному ритуальному руйнуванні і відродженні світопорядку в образі Bruiden.
Цей список можна продовжувати, але безсумнівно одне - кельти сприймали навколишній світ як щось цілісне (без поділу на природу і культуру), гармонійне і урівноважене. І саме тому величезна увага приділялася непорушення цієї рівноваги, підтримання цього світопорядку. І саме таке гармонійне і урівноважене існування сприймалося кельтами як єдиний шлях, який не веде людину до катастрофи.
Древні  кельтські вірування в значній мірі проникали у  римські уявлення, для старих кельтських богів перебували відповідні їм боги в римському пантеоні, їх імена ототожнювалися і змішувалися.
Під впливом римського середовища і в кельтському світі дещо пізніше  з'являється також храмова архітектура більш чіткого типу.
Як видно, релігія кельтів дуже різноманітна і суперечлива, тому ключові моменти викликають багато запитань, але відповідями на які можуть служити лише здогадки. Приклади банальні: варто для цього хоча б зіставити високе вчення, викладене в тріадах, з жахливими обрядами, а  особливо з людськими жертвоприношеннями, коли жертва розпиналася, побивалася стрілами, або з нічними вакханаліями, коли жриці, абсолютно голі і пофарбовані в червоний колір, предавалися всяким шаленствам  з палаючими смолоскипами в руках. Незгладимий слід, вироблений всім цим дійством, безроздільно опановував людей, примушуючи слухати, і йти по волі жерців.Ці кельтсько-друїстичні вірування вплинули в якійсь мірі і на пемена і вірування  земель Русі. А як? Це вже інша тема. 
ZXZTuus ex animo

Ordo

 • Старійшина
 • *****
 • Повідомлень: 805
 • Reputation Power: 0
 • Ordo has no influence.
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #1 : Травень 29, 2011, 04:31:31 pm »
Кхм... Я конечно извиняюсь, но хотел бы спросить мнение форумчан - вы часто читаете такие посты полностью? ??? Для меня прочесть это целиком - скучнее, чем побывать на собрании филателистов.
Я спешу посмеяться над всем, иначе мне пришлось бы заплакать.

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #2 : Травень 29, 2011, 09:34:48 pm »
Кхм... Я конечно извиняюсь, но хотел бы спросить мнение форумчан - вы часто читаете такие посты полностью? ??? Для меня прочесть это целиком - скучнее, чем побывать на собрании филателистов.
If you are bored, then do not read and write a topic that you think would be appropriate.)))
ZXZTuus ex animo

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #3 : Травень 29, 2011, 09:37:17 pm »
Кхм... Я конечно извиняюсь, но хотел бы спросить мнение форумчан - вы часто читаете такие посты полностью? ??? Для меня прочесть это целиком - скучнее, чем побывать на собрании филателистов.
Ніхто вас не заставляє читати, якщо вам скучно, то не читайте, або напишіть глибше дослідження
ZXZTuus ex animo

W. Ulf

 • ДЛ "Юрій Котермак"
 • Administrator
 • Старійшина
 • *****
 • Повідомлень: 2 114
 • Reputation Power: 1
 • W. Ulf has no influence.
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #4 : Травень 29, 2011, 10:32:43 pm »
Дякую. Цікава інформація.
Кажуть, що моїми предками, по материнській лінії, були кельти племені Боїв. :)
Crescit sub pondere virtus!
Б-г мій, душа, котру Ти мені дарував -- чиста.
Ти сотворив її, Ти сформував її, Ти вдихнув її в мене і Ти бережеш її в мені.
І Ти, в майбутньому, забереш її в мене.
А потім повернеш мені її в  Прийдешньму Світі!

influx

 • Старійшина
 • *****
 • Повідомлень: 1 258
 • Reputation Power: 0
 • influx is looked down upon.
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #5 : Травень 29, 2011, 10:32:59 pm »
спасибо за труд, очень интересно, на досуге прочту внимательней

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Re: Релігія древніх кельтів.додаток
« Reply #6 : Травень 30, 2011, 11:46:32 am »
Близькі по мові і культурі племена, відомі в історії під ім'ям кельтів (ця назва походить від стародавніх греків, римляни їх називали галлами), приблизно 3000 років тому розселилися майже по всій Європі. Їх перебування на континенті відзначено багатьма успіхами в області матеріальної культури, якими користувалися і їх сусіди. Рання європейська література, точніше фольклор, чимало почерпнула з пам'ятків творчості цього древнього народу. Герої багатьох середньовічних оповідей - Трістан та Ізольда, принц Айзенхерц (Залізне серце) і чарівник Мерлін - всі вони були народжені фантазією кельтів. У їх героїчних сагах, записаних у VIII сторіччі ірландськими ченцями, фігурують казкові лицарі Грааля, такі, як Персіфаль і Ланселот. Сьогодні досить мало пишеться про життя кельтів і ту ролі, яку відіграли вони в історії Європи. Більше пощастило їм у сучасній розважальній літературі, головним чином у французьких коміксах. Кельтів малюють, як і вікінгів, такими собі варварами в рогатих шоломах, любителями випити і поласувати кабанятиною. Нехай цей образ грубого, хоча і веселого, безтурботного дикуна залишиться на совісті творців нинішньої бульварної літератури. Сучасник кельтів Арістотель називав їх "мудрими і майстерними".

« Останнє редагування: Травень 30, 2011, 11:52:00 am від Igor »
ZXZTuus ex animo

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Re: Релігія древніх кельтів. додаток
« Reply #7 : Травень 30, 2011, 11:51:17 am »
СУПЕРЕТНОС ГАЛЛІВ (КЕЛЬТІВ) народився на території Правобережної України у 12 ст. до н. е. За свідченням видатного англійського історика й етнографа Д. С. Прічарда, кельти-галли мали скіфське походження і були вихідцями з нинішньої Галичини (Prichard J. S. Eastern origin of the Celtic nation. — London, 1857), що переконливо підтверджено сучасними археологічними знахідками (першу знахідку чисто кельтського походження (майстерню кельтського гончара з великою кількістю інвентаря) було знайдено ще в 1962 році в районі села Бовшів, що знаходиться в 32 км північніше Івано-Франківська, в 11 км від древнього Галича).

Достеменно з’ясовано, що вони населяли територію від Прип’яті до Чорного моря, від Малої Азії до Іспанії (Геннадий Казакевич. Кельты в Украине. — http://www.zerkalo-nedeli.com/nn/show/268/24100). До початку 1 тисячоліття до н. е. галли оволоділи майже всією Європою. Їх характерною особливістю були високий зріст, біла шкіра, розвинені м’язи, русяве волосся, довгі козацькі вуса, розвинена музично-пісенна культура, уважне ставлення до свого зовнішнього вигляду, культ краси (Пауэлл Теренс. Кельты. Воины и маги / Пер. с англ. — М.: ЗАО «Центрполиграф», 2004. — С. 69—71).

Улюбленою зброєю галлів була сокира, якою вони досконало володіли. Сокира широко використовувалася і як холодна бойова зброя, і як томагавк, і як ритуальна зброя, і як господарський інструмент. Сокиру ще називають «кельтом» — від українського «колоти», «розколювати», звідси — «колун». Вірогідно, саме з цієї причини гальських воїнів, а з ними і всіх галлів стали називати кельтами. Віртуозне володіння сокирою-кельтом донині збереглося на прабатьківщині кельтів-галлів — у карпатському регіоні Україні. Серед іншого, у кожній гуцульській родині є ритуальна сокира — топірець (бартка, кельт), який ще донедавна був обов’язковим атрибутом дорослого чоловіка.

Чи не найяскравішим підтвердженням карпатського походження кельтів є їхні народні танці. Погляньте, наприклад, на танці ірландських кельтів — ті ж самі рухи з притисненими до тіла прямими руками, що імітують швидке спускання з гори, ті ж самі музичні інструменти (коза-«волинка», дримба), що й у наших гуцулів. До речі, слово «гоцул», що означає «галасливий», «непосидючий», є етимологічно близьким до слова «галл»; близькими до «гоцул» є також слова «гоцак» — танок зі стрибками — і «гучати» — звучати, шуміти, гудіти.

ZXZTuus ex animo

Просто Олег

 • Гість
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #8 : Травень 30, 2011, 12:03:20 pm »
Дякую. Цікава інформація.
Кажуть, що моїми предками, по материнській лінії, були кельти племені Боїв. :)
Вот те раз и тут Бойко )))

Igor

 • Допитливий
 • **
 • Повідомлень: 32
 • Reputation Power: 0
 • Igor has no influence.
 • Igor
Re: Релігія древніх кельтів.
« Reply #9 : Травень 30, 2011, 12:11:00 pm »
Дякую. Цікава інформація.
Кажуть, що моїми предками, по материнській лінії, були кельти племені Боїв. :)
Думаю, що буде корисною для вас така інформація:
 Найдавнішими мешканцями території Чехії історики вважають кельтське плем´я боїв, від імені яких країна отримала назву Богемії (Bohemia - земля боїв). Про перебування кельтів на цих землях свідчать, зокрема, назви річок Лаба, Ізера та ін. Бої були винищені або вигнані з цієї землі германськими племенами, що просувалися на південь, але багато цих племен перейшли Карпати і поселилися на території Закарпаття і Львівщини, хоч ніхто не заперечує цей факт, що вони були на всій території України та Європи.
Та все більше прихильників знаходить гіпотеза про походження бойків від кельтського племені боїв, які в VI ст. заселяли території сучасник Австрії, Чехії, Словаччини. На користь кельтського (гальського) сліду в західноукраїнській історії свідчать такі факти як одна із версія походження назв "Галич", "Галичина", наявність в ужитковому мистецтві рослинних орнаментів, залишки культу рослин (наприклад, новобудову вінчають "косицею", використовують її й під час таких обрядів як весілля, на релійні свята "маять" хати гілками дерев...). Останніми роками проводився порівняльний аналіз генетичного матеріалу представників української діаспори у США та Канаді (а це в основному вихідці саме з Галичини, в т.ч. і з Бойківщини) - дослідники зійшлися на тому, що є підстави твердити про спільних предків названих українців та нащадків західноєвропейських кельтів (шотландців, ірландців...). Топонімами, пов"язаними з боями-кельтами вважають і чеську "Богемію" і німецьку "Баварію". Є історики, які виводять останню назву як земля "Боїв-аріїв".ZXZTuus ex animo